Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 151

ulica Piotrkowska 151 nr hip. 734

do 1850 r. nr 168

 

 

Przynajmniej od drugiej połowy lat 30-tych XIX w. nieruchomość przy ówczesnej Piotrkowskiej 168 (dz. Piotrkowska 151) należała do farbiarza, Jana Gottlieba Berndta - zobacz poniżej rodzina Berndt.

Na froncie posesji stał początkowo drewniany, później murowany dom parterowy.

Od 1843 r. Berndt wynajmował część domu prywatnej szkole elementarnej Jana Franka. Po kilku latach Frank przeniósł szkołę na Piotrkowską 127.

W lipcu 1855 r. Berndt otrzymał od Magistratu zgodę na reparacyę farbiarni:

Przychylnie do zaniesionego podania Magistrat udziela pozwolenie P. Gottliebowi Berndt na reparacyę farbierni przy ulicy Piotrkowskiej pod Nº 734 przez zaprowadzenie nowego fundamentu oraz niektórych ścian.

Taryfa domów z roku 1893 podaje nadal rodzinę Berndt jako właścicieli.

 

Od ok. połowy lat 90-tych posesja należała do Emmy Heinzel, a w niedługim czasie, ok. 1898 r., przeszła w ręce małżeństwa Rozalii i Jakuba Sachs.

W latach 90-tych i na początku XX w. funkcjonowała pod tym adresem restauracja z ogrodem.

Warto zwrócić uwagę na zbieżność historii odnoszącej się do Piotrkowskiej 151 i Piotrkowskiej 44. Dokładnie w tym samym czasie, w połowie pierwszej dekady XX w., gdy właścicielem obu posesji była Rozalia Sachs, nastąpiło ich  przejęcie przez Bank Handlowy w Łodzi i Łódzki Bank Kupiecki. Na bazie tych informacji należy sądzić, że w przypadku obu nieruchomości mamy do czynienia z przedstawicielami tej samej rodziny Sachs.

Powiązania rodziny Sachs z Piotrkowskiej 151 dotyczą prawdopodobnie nie tylko Piotrkowskiej 44, ale również Piotrkowskiej 107. Do wyjaśnienia.

 

Dwupiętrowy pałacyk został zbudowany w 1910 r. dla następnego właściciela, Gustawa Adolfa Kindermanna. Autorem projektu był prawdopodobnie wiedeńczyk, Karl Seidl, twórca wzniesionego kilka lat wcześniej pałacu dla młodszego brata Gustawa Adolfa, Juliusza Kindermanna - zobacz rodzina Kindermann.

Gustaw Adolf Kindermann urodził się w 1864 r. (akt 468), zmarł w 1920 r. (akt 594). W 1895 r. poślubił Marię Wertschitzką (akt 187), córkę Gustawa Wertschitzkiego.

Po śmierci Gustawa obiekt służył jego synowi, Arnoldowi (ur. 1896 akt 928) i jego rodzinie. W tym czasie pomieszczenia na parterze były wynajmowane administracji zakładów Schlösserowskich z Ozorkowa.

Arnold Kindermann aktywnie popierał niemieckich faszystów. Uciekł na zachód w 1945 r., przed zbliżającymi się wojskami sowieckimi.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1892 – „O zatwierdzeniu planu budowy przez Emmę Heinzel murowanych: parterowej oficyny, parterowych budynków gospodarczych i przeróbki parterowego domu mieszkalnego pod numerem 734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1901/02 – „Zdjęty z natury plan podwyższenia sali restauracyjnej na nieruchomości Józefa Zaksa pod numerem 151/734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na budowę przez Adolfa Kindermana murowanego, dwupiętrowego domu i trzypiętrowej oficyny i parterowej stajni pod numerem 151/734 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Stefan Zarzecki restauracja "MAURICE"
  • W. Czaplicki (daw. A. Fischer) restauracja i ogród zimowy
  • Gustaw Seelig salon sztuki

 

 

rodzina Berndt

Jan Gottlieb Berndt przybył do naszego miasta z Saksonii. W 1834 r., już w Łodzi, ożenił się z Karoliną Joanną Missbach, siostrą Karola Augusta Missbacha.

Córka Jana Gottlieba i Karoliny Joanny, Paulina Berndt, poślubiła w 1859 r. Rudolfa Hermana Heidricha - zobacz rodzina Heidrich.

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
30 marca 2015
Piotrkowska_151
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej