Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 210

ulica Piotrkowska 210 nr hip. 582

do 1850 r. nr 32

 

 

Na froncie posesji stał murowany dom rządowy, zbudowany w latach 1825-26.

 

Zgodnie z kontraktem spisanym w łódzkim Magistracie, we wrześniu 1833 r., właścicielem nieruchomości został przybyły z Saksonii tkacz wyrobów lnianych i bawełnianych, Karol Menschel. , który zobowiązał się do wykupienia domu frontowego za sumę 3000 złp.

Tytułem zadatku Menschel wniósł 200 złp, a pozostałą kwotę, po upływie roku wolnego przemieszkania, miał spłacać w 20 rocznych ratach, bez opłacania procentu.

 

Zgodnie z umową kupna-sprzedaży, zawartą we wrześniu 1844 r., Menschel sprzedał nieruchomość Pawłowi Ramisch (seniorowi).

Po przedwczesnej śmierci Pawła Ramischa sr. posesja przeszła w ręce nieletnich sukcesorów - Antoniego i Pawła jr. (synów z pierwszego małżeństwa), oraz Adolfa i Edwarda (synów z drugiego małżeństwa).

W wyniku przeprowadzonego procesu spadkowego i orzeczenia Trybunału Cywilnego w Warszawie, wydanego w październiku 1868 r., nieruchomość przy Piotrkowskiej 210 została wystawiona na sprzedaż w drodze licytacji. W maju 1869 r. najwyższą ofertę, w kwocie 800 rubli, złożył Edward Ramisch, który w listopadzie tego samego roku sprzedał ją swojemu bratu przyrodniemu, Pawłowi Ramisch jr.

Dokument z 1869 r., związany z podziałem majątku po Pawle sr., przedstawia ówczesny stan zabudowy posesji przy Piotrkowskiej 210:

  • dom frontowy parterowy, z cegły mieszanej, na podmurówce z kamieni polnych, z dwoma izbami szczytowymi na poddaszu, z murowanym kominem, kryty dachówką karpiówką, dł. 26¾ łokcia, szer. 14¼ łokcia, wys. od cokołu do gzymsu 5 łokci,
  • domek na podmurówce z kamieni polnych, zbudowany z bali drewnianych 5 calowych, z murowanym kominem, kryty gontem, dł. 23¼ łokcia, szer. 12¼ łokcia, wys. 4½ łokcia,
  • kloaka zbudowana w ryglówkę, na 4 słupach, obita deskami 1½ cala, kryta gontem,
  • brama wjazdowa z ulicy na podwórze, ze słupami i okuciem zwyczajnym.

* - 1 łokieć = 0,576 m

* - 1 cal = 2,54 cm

Pod koniec lat 70-tych Paweł Ramisch jr. wykupił grunt działki.

1879-1880 - "O wykupie bezterminowych czynszów przez Pawła Ramischa z gruntu nr 32/582 w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Stosownie do umowy kupna-sprzedaży, zawartej w kwietniu 1880 r., Paweł Ramisch jr. sprzedał nieruchomość Józefowi Gampe, za kwotę 5800 rubli.

W rękach Józefa Gampe, później jego syna Karola i spółki "Gampe i Albrecht”, posesja przy Piotrkowskiej 210 (również przy Piotrkowskiej 208) pozostawała do wybuchu II wojny światowej.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1892 - "O zatwierdzeniu plany na budowę przez Józefa Gampe murowanego, parterowego domu pod numerem 582 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi". [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gampe i Albrecht Fabryka wyrobów bawełnianych

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
28 marca 2015
Piotrkowska_210
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej