Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 68

ulica Piotrkowska 68 nr hip. 508

do 1850 r. nr 108

 

 

Na mocy Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w sierpniu 1833 r., plac nr 108 przy ulicy Piotrkowskiej objął tkacz przybyły z Czech, Florian Kreps.

Nowy właściciel zobowiązał się do utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki tkanek bawełnianych, składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego jednofamilijnego.

Po śmierci Floriana (zmarł w 1850 r.) nieruchomość przeszła w ręce jego syna, Floriana juniora i córki Anny, zamężnej Grohman. Florian junior wykupił udziały siostry i stał się jedynym właścicielem nieruchomości.

 

Kontraktem z września 1864 r. Florian junior sprzedał nieruchomość Fryderykowi Eisenbraun (zobacz poniżej rodzina Eisenbraun).

Na froncie Piotrkowskiej stał w tym czasie "dom z drzewa mieszkalny pod dachówką mający długości łokci* 30, szerokości łokci 16, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Dwupiętrowa kamienica frontowa została wzniesiona w pierwszej połowie lat 90-tych, według projektu Ignacego Markiewicza z 1892 r.

Taryfa domów z 1920 r. wymienia braci Gustawa i Cezarego Eisenbraun jako właścicieli posesji.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 – „O nadbudowie przez Fryderyka Eisenbrauna pierwszego piętra i strychu nad parterową oficyna fabryczną pod numerem 508 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1892 – „O zatwierdzeniu planu na budowę przez Fryderyka Eisenbrauna murowanego, dwupiętrowego domu z oficyną pod numerem 508 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1903 – „ O dobudowie przez Fryderyka Eisenbrauna do murowanych oficyn: piętrowej i parterowej nowych części tychże i ustępów do parterowego budynku gospodarczego pod numerem 68/508 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • F. Einsenbraun Fabryka pruneli, wyrobów bawełnianych i półwełnianych
  • Wł. Gostyński i S-ka Skład filtrów do wody, skład fabryki wyrobów żelaznych
  • A. M. Mintz Fabryka wyrobów wełnianych

 

 

rodzina Eisenbraun

Zobacz przedstawicieli rodziny Eisenbraun na Piotrkowska Tree.

Andrzej Eisenbraun (1797-1874), z zawodu bednarz, urodził się w Winterbach, w Wirtembergii. Fryderyk (1822-1902), syn Andrzeja i Anny Małgorzaty Degreif, przyszedł na świat w Darmstadt, w Hesji. Na ziemiach polskich rodzina Eisenbraunów osiedliła się w Bechcicach k. Konstantynowa.

Fryderyk Eisenbraun zamieszkał w Łodzi na początku lat 50-tych. W 1852 r., już w Łodzi,  przyszedł na świat Edward, syn Fryderyka i Emilii Ehrlich, który zmarł po kilku tygodniach.

Eisenbraun rozpoczynał karierę przemysłowca od ręcznych warsztatów. Był jednym z prowodyrów „buntu tkaczy” w 1861 r. Na początku lat 70-tych należał do grona znaczniejszych nakładców, zlecających pracę tkaczom z podłódzkich Pabianic. 

W latach 80-tych i na początku 90-tych XIX w. produkcja Eisenbrauna była zlokalizowana, oprócz Piotrkowskiej 68, pod ówczesnym adresem Zachodniej 269, w obiektach należących do Icka Joskowicza, stojących pomiędzy ulicą Piotrkowską, a Zachodnia 66-68 (dz. Zachodnia 78-80, obiekty nie istnieją). Funkcjonująca tam mechaniczna przędzalnia odpadków bawełnianych, tkalnia pruneli i wyrobów bawełnianych, zatrudniała 185 robotników, pracujących przy 62 warsztatach.

Nowy rozdział w karierze przemysłowej rodziny Eisenbraun rozpoczął się w połowie lat 90-tych, kiedy ruszyła fabryka przy ulicy Widzewskiej 212-214 (dz. Kilińskiego 226-228). Wystawiono tam przędzalnię (23 tys. wrzecion), tkalnię (506 krosien), draparnię, farbiarnię i bielnik. W najlepszym okresie firma zatrudniała ok. 1000 osób.

Na terenie kompleksu fabrycznego przy ulicy Widzewskiej, przy obecnej Kilińskiego 228, w 1895 r. Fryderyk Eisenbraun zbudował willę. Obiekt był rozbudowywany przez następne pokolenia - syna, Cezarego (rozbudowa w 1910 r.), później przez wnuka, Artura (rozbudowy w 1926 i 1927 r.). Willa istnieje do dzisiaj.

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
26 marca 2015
Piotrkowska_68
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej