Piotrkowska

Tree

 

ulica Piotrkowska 168

ulica Piotrkowska 168 nr hip. 562

do 1850 r. nr 53

 

 

Na podstawie Protokołu Deklaracyjnego, spisanego w kwietniu 1836 r., plac pod nr 53 przy ulicy Piotrkowskiej w Nowej Osadzie tkackiej Łódka do miasta Łodzi należącej (dz. Piotrkowska 168), objął tkacz przybyły z Austryi, Alojzy Kober.

Nowy właściciel zobowiązał się do prowadzenia w ciągłym ruchu fabryki tkackiej składającej się z warsztatów 4, przy której 3 czeladzi użytych będzie, oraz do pobudowania w przeciągu najdalej lat 2 na obranym jako wyżej placu domu drewnianego jednofamilijnego dachówką krytego.

Trudno powiedzieć czy Pan Alojzy zmienił plany dotyczące domu frontowego, czy po niedługim czasie wystawił drugi obiekt, w miejscu pierwotnego, w każdym razie w latach 40-tych stał już na froncie parterowy dom murowany.

Jedno z pięciu okien frontowych, w lewym rogu budynku, Kober przerobił na drzwi wejściowe i uruchomił sklep z artykułami korzennymi.

W 1841 r. Kober wydzierżawił pomieszczenie sklepowe Wincentemu Orłowskiemu, aptekarzowi z Kłodawy i w ten sposób otworzyła podwoje druga łódzka apteka - zobacz początki łódzkiego aptekarstwa.

Działania handlowe Alojzego Kobera nie ograniczyły się do Piotrkowskiej 168. W 1839 r. otworzył sklep przy Piotrkowskiej 139, określany mianem „szynku soli”. Niecodzienną nazwę wyjaśnia podanie Kobera, jakie wystosował do burmistrza Łodzi, z prośbą o zezwolenie na otwarcie sklepu. Swoje zamierzenie motywował tak:

publiczność miejscowa dotąd na utrudzenie żaląca się (bowiem o dwie i więcej wiorst po zakupowanie soli udawać się musiała) najwięcej dozna dogodności.

Burmistrz się zgodził i "szynk soli" otworzono.

Budynek przy Piotrkowskiej 168 został wyburzony w 1979 r. Ostatnie chwile domu Kobera uwiecznił na zdjęciach łódzki fotograf, Ryszard Kasprowicz - zobacz.

Alojzy Kober, syn Ignacego i Teresy, urodził się w Schönberg, obecnie czeskim Šumperk. W 1835 r., już w Łodzi, ożenił się z Amalią Seeliger primo voto Zosel (akt 5), starszą o 5 lat wdową po Ignacym Zosel.

Młodszy brat Alojzego, Franciszek Kober, ożenił się w 1853 r. z Dominą Zell (akt 31) - zobacz rodzina Zell.

Od 1835 r. do Kobera należała również nieruchomość przy Piotrkowskiej 178, wcześniejsza własność Ignacego Zosel, pierwszego męża Amalii.

Alojzy Kober był szanowaną w Łodzi postacią. W latach 1850-53 piastował funkcję starszego Zgromadzenia Majstrów Tkackich.

Zobacz przedstawicieli rodziny Kober na Piotrkowska Tree.

 

Prawdopodobnie po śmierci Kobera (zmarł w 1877 r.) posesja przy Piotrkowskiej 168 przeszła w ręce Augusta Desselbergera, syna Jana Desselbergera. Nowy właściciel wykupił grunt działki.

1876-1877 - "O wykupie czynszów przez Augusta Degelbergera [powinno być: Desselbergera] z placu nr 53/562 w mieście Łodzi". [zobacz]

W latach 80-tych i 90-tych nieruchomość należała do brata Augusta, Ludwika Desselbergera, później do córki Ludwika, Elzy Marii.

W 1904 r. Elza Maria poślubiła Alfreda Jana Zonera, syna Leopolda Zonera.

Zobacz przedstawicieli rodziny Desselberger na Piotrkowska Tree.

 

Taryfy domów wymieniają Elzę Marię Zoner do 1914 r., jednak już w 1910 r. Maurycy Bauer, właściciel sąsiednich nieruchomości przy Piotrkowskiej 170 i 172, rozwijał swoje przedsiębiorstwo metalowe również w podwórzu posesji Piotrkowskiej 168.

 

Taryfa domów z 1920 r. podaje Maurycego Bauer jako właściciela.

 

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1889 – „O budowie przez Ludwika Desselbergera parterowego mieszkania dla stróża, stajni i obory na nieruchomości numer 562 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1910 – „Projekt na dobudowę przez Maurycego Bauera murowanej piętrowej ślusarni i parterowego magazynu form pod numerami 168/562 i 170/563 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Rudolf E. Neuman Piekarnia

 

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
27 marca 2015
Piotrkowska_168
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej