Piotrkowska

Tree

 

 

ulica Piotrkowska 75

ulica Piotrkowska 75 nr hip. 772

do 1850 r. nr 130

 

 

Na mocy kontraktu z maja 1839 r., właścicielem nieruchomości przy ówczesnej Piotrkowskiej 130 (dz. Piotrkowska 75) została Henrietta Sänger, wdowa po Karolu Gottliebie Sänger - zobacz rodzina Sänger.

 

W 1845 r. Pani Henrietta sprzedała nieruchomość Andrzejowi Jezierskiemu.

 

We wrześniu 1849 r. Jezierski sprzedał posesję Karolowi Harich (Haarig) i Karolinie Lange.

Księga ludności stałej z 1850 r. zawiera informację, iż Karolina Lange jest gospodynią w domu Haricha, z późniejszą adnotacją żyje na wiarę z Haurichem. Ta sama księga wymienia troje dzieci Karola i Karoliny, które przyszły na świat z nieprawego łoża.

 

Plan Józefa Lenartowskiego z 1849 r. przedstawia drewniany dom na froncie Piotrkowskiej 75. Dokument z 1862 r. wymienia dom drewniany mieszkalny pod gontami mający długości łokci* 30, szerokości łokci 18, a wysokości łokci 5 nowej miary polskiej.

* - 1 łokieć = 0,576 m

Można przypuszczać, że frontowego drewniaka, który przetrwał bez mała do wybuchu II wojny światowej, wystawił Andrzej Jezierski lub Henrietta Sänger.

 

Stosownie do aktu z kwietnia 1864 r. Harich i Lange sprzedali nieruchomość Gustawowi Wertschitzkiemu i Konstantemu Eltz.

Pod koniec lat 60-tych Gustaw Wertschitzki jest już wymieniany jako samodzielny właściciel posesji.

Gustaw Wertschitzki, urodzony w Neuebersbach ok. 1838 r., syn Krystiana i Krystyny Hempel, poślubił w 1866 r. Mariannę Józefę Thoma (akt 95). Córka Gustawa i Marianny Krystyny, Maria, wyszła za mąż za Gustawa Adolfa Kindermanna (ślub 1895 akt 187).

W podwórzu Piotrkowskiej 75, gęsto zabudowanym oficynami przemysłowymi, funkcjonowała tkalnia, farbiarnia i apretura wyrobów wełnianych. Tylną część posesji, sięgającą do ulicy Spacerowej, później al. Kościuszki 18, porastał ogród.

Po I wojnie światowej przedsiębiorstwo Wertschitzkiego nie odzyskało już dawnej kondycji (Gustaw Wertschitzki zmarł w 1914 r. akt 434), a światowy kryzys ekonomiczny końca lat 20-tych przypieczętował jego los. W styczniu 1931 r. ogłoszono upadłość firmy, a właścicieli, spadkobierców Gustawa, objęto dozorem policyjnym (MA). Pod koniec 1932 r. odbyła się licytacja nieruchomości. Dzięki obwieszczeniu o licytacji, zamieszczonemu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim (MA), możemy poznać końcową zabudowę nieruchomości.

Zarówno drewniany dom frontowy, jak i pozostałe budynki posesji, wyburzono w 1937 r. (MA).

Na zniwelowanym terenie miało ponoć powstać duże kino, ale do tej pory nie natknąłem się na żadną informację o tych zamierzeniach.

Zobacz przedstawicieli rodziny Wertschitzki na Piotrkowska Tree.

 

Ok. 1950 r., w miejscu fabryki i ogrodu Gustawa Wertschitzkiego, powstała aleja ZMP. 20 lat później, po zniwelowaniu sąsiedniej posesji przy Piotrkowskiej 73, utworzono szeroki pasaż łączący ulicę Piotrkowską z al. Kościuszki. Na cześć Artura Rubinsteina, który spędził dzieciństwo przy Piotrkowskiej 78, pasaż nazwano jego imieniem.

 

MA (materiały archiwalne) - zobacz

 

Archiwalne dokumenty budowlane:

1890/91 – „O dobudowie przez Gustawa Wertschitzkiego murowanej, trzypiętrowej tkalni i maszynowni do istniejącej tkalni na nieruchomości pod numerem 772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1905 – „Projekt na budowę przez Gustawa Wertschitzkiego murowanego, parterowego pomieszczenia lokomobili i piętrowego magazynu pod numerem 75/772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

1911 – „Projekt budowy piętrowego budynku z mansardą na nieruchomości Gustawa Wertschitzkiego pod numerem 75/772 przy ulicy Piotrkowskiej w mieście Łodzi”. [zobacz]

 

Ogłoszenia prasowe:

  • Gustaw Wertschytzky Apretura i fabryka wyrobów wełnianych, kortów i pluszu
  • Gustaw Werczycki Spadkobiercy Wykończalnia i farbiarnia
  • Bernard Krantz Kantor wymiany
  • J. Frymer Odzież i obuwie dla dzieci

Wigury

Piłsudskiego

Roosevelta

Nawrot

Tuwima

Moniuszki

Traugutta

Narutowicza

Jaracza

Rewolucji 1905

Brzeźna

pl. Wolności

Radwańska

pl. Wolności

Żwirki

Mickiewicza

Zamenhofa

Andrzeja

6 Sierpnia

Zielona

Więckowskiego

Próchnika

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej
29 marca 2015
Piotrkowska_75
Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej

piotrkowska-nr.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Ulica Piotrkowska. Historia ulicy Piotrkowskiej i Łodzi przemysłowej